Vedeli ste o čaji, že…

0
1761

»Odhaduje sa, že na svete je 1500 rôznych typov čajov.

»Čaj je národným nápojom v Iráne a Afganistane. Zelený čaj pijú od smädu, čierny čaj ako nápoj na zahriatie a sú pripravované s množstvom cukru.

»Rusi začali piť čaj v 17. storočí, ale kvôli jeho vysokej cene sa nestal veľmi populárny a postupne na obľube získaval až v 19. storočí.

»Obyvatelia Spojeného kráľovstva sú schopný denne vypiť 165 miliónov šálok, tzn. 62 miliárd šálok ročne. Británia je druhým najväčším národom v pití čaju na obyvateľa, prvé je Írsko.

»Čína je najväčším svetovým producentom čaju. V roku 2009 Čína produkovala 1 359 000 ton čaju, India bola druhá s 979 000 tonami.

shutterstock_zeleny caj 2»Odhaduje sa, že 85 % z čaju, ktorý sa spotrebuje v Spojených štátoch je ľadový čaj.

»Celosvetovo sa vyrobí každý rok viac ako 3 milióny ton čaju.

»Po vode je čaj najviac spotrebovaným nápojov na svete.

»Čierny čaj prechádza dlhším procesom oxidácie ako biely.

»Vzhľadom k tomu, že čaj absorbuje vlhkosť, je potrebné uložiť sypaný čaj alebo čajové vrecúška v plechovke alebo dobre uzatvárateľnej nádoby.

»Čajové rastliny potrebujú aspoň 50 centimetrov zrážok ročne.

»Väčšina svetového čaj sa pestuje v horských oblastiach 3 000 až 7 000 metrov nad morom a medzi obratníkom Raka a obratníkom Kozorožca. Krajinami s najväčšou produkciou sú Argentína, Čína, India, Indonézia, Keňa Malawi, Srí Lanka a Tanzánia.

»Čajovník môže dorásť až do výšky 16 metrov – ak jeho listy nie sú pravidelné zbierané. Rastliny sú zvyčajne udržiavané tak, aby boli maximálne do výšky pása.

»Najdrahší čaj na svete je vzácny čínsky čaj s názvom Tieguanyin, ktorého cena sa pohybuje 100 EUR za 450 gramov.

»Podľa legendy bol čaj objavený v roku 2737 pred n.l. čínskym cisárom Šen – Ning, známym ako „Boží liečiteľ“. Údajne objavil nápoj, keď čajové lístky omylom vyhodil do svojho hrnca s vriacou vodou.

»Čaj v sáčkoch a ľadový čaj bol objavený v Spojených štátoch v roku 1904. Veľa milovníkov čaju považuje čajový sáčok za jeden z najhorších vynálezov 20. storočia. Sypaný čaj je všeobecne považovaný za bohatší ako čaj v sáčkoch.

»Čierny čaj je svetovo najpopulárnejší druh čaju.

»Hoci čaj prišiel do Anglicka v roku 1657 okamžite sa nestal populárnym. Najprv sa predával v kaviarniach a pre vysokú daň bol nelegálne pašovaný.

»Pokiaľ je potrebné, aby herci vo filme alebo televíznom seriály pili whisky často pijú len rozriedený čaj, ktorý vyzerá rovnako ako whisky.

»Pevné bloky čaju boli používané ako peniaze na Sibíri až do 19. storočia.