Mali by ste vedieť o víne

0
1990

# V starovekom Grécku si dal vždy prvý dúšok vína hostiteľ ako dôkaz, že víno nie je otrávene a z tohto vznikol výraz „pripiť si na zdravie“.

# Talianska štúdia tvrdí, že ženy, ktoré vypijú dva poháriky vína denne, majú lepší sex ako tie, ktoré víno nepijú.

# V Biblií – Starom zákone, len v knihe Jonáša nie je zmienka o víne alebo viniči.

# Najstaršia fľaša vína na svete je z roku 325 a bola nájdená v jednom z rímskych sarkofágov.

# Narastá počet vedeckých dôkazov, že mierne a pravidelné pitie vína môže znížiť riziko srdcových ochorení, Alzheimerovej choroby a mŕtvice.

# Červené víno ma lepšie antioxidačné účinky ako biele víno.

# Kalifornia je štvrtým najväčším výrobcom vína po Francúzsku, Taliansku a Španielsku.

# Chammurapiho zákonník (1800 pred nl) obsahuje zákon, ktorý trestá podvodné víno ​​predajcu a to utopením v rieke.

# Najhoršie miesto pre uloženie vína je zvyčajne v kuchyni a to z dôvodu, že je príliš teplá na bezpečné uloženie vína.

# Bohatšie a ťažšie jedlá idú dohromady s bohatšími a ťažšími vínami, ľahšie jedlá si vyžadujú ľahké víno. Červené víno ​​sa zvyčajne podáva s červeným mäsom, biele víno ​​s bielym mäsom a rybami a sladké víno ​​s dezertmi.

# Väčšina vín sú navrhnuté tak, aby sa spotrebovali v priebehu niekoľkých rokov od výroby. Drvivá väčšina vyrábaných vín sú pripravené na pitie a nemajú veľký potenciál pre starnutie. Je vzácnosť ak vydrží dlhšie než desaťročie.

# Okrem kostolov a kláštorov, len ďalšie dve veľké stredoveké inštitúcia získavali veľkú časť svojich príjmov z vína: nemocnice a univerzity.

# V stredoveku najväčšími a najviac inovatívnymi vinármi boli rehoľné rády.

# V stredoveku sa prepravovalo víno po svete za pomoci mechov. Zvieracie kože (zvyčajne z bravčové) boli čistené a obrátené naruby tak, že chlpatá strana bola v kontakte s vínom.

#Štandardný pohár suchého červeného alebo bieleho vína obsahuje okolo 110 kalórií. Sladšie víno ​​má viac kalórií.

# S vekom majú červené vína tendenciu strácať farbu a nakoniec končia akési tehlovo červené. Na druhej strane, biele vína získavajú farbu stávajú sa zlatým a nakoniec hnedo-žltým mokom.

#Jedna z najviac citovaných legiend o objave vína je príbeh Jamsheed semi – perzského kráľa. Žena z jeho háremu sa pokúsila vziať si svoj ​​život kvaseným hroznom, ktoré bolo považované za jedovaté. Víno bolo objavené keď zistila, že ju omladzuje.

foto:shutterstock.com