Nech žijú ľaváci

0
1379
  1. august je Medzinárodným dňom ľavákov. Ideálna príležitosť vcítiť sa do kože ľaváka vo svete, kde dominuje používanie pravej ruky.

Svet preferuje pravákov. Ľaváci tvoria 10 až 15 % zo svetovej populácie. Museli sa preto prispôsobiť aj takým rutinným aktivitám, ako je ovládanie kľučky na dverách, otváranie dverí na autobusoch, používanie počítačovej myši, či stolovanie v reštauráciách atď. Dospelí ľaváci sa rokmi skúseností na tieto činnosti adaptujú. Svet pravákov však býva plný zmätku práve pre ľavoruké deti.

Je vaše dieťa ľavák?

„Väčšinou sa dominancia ruky vyhraní medzi piatym a šiestym rokom života dieťaťa. Rozhodne nie je dobré písať, či kresliť oboma rukami či preučovať ľaváka na praváka,“ zdôrazňuje špeciálna pedagogička Mgr. Světlana Drábová.

Násilné preučovanie ľaváka na praváka je už, našťastie, minulosťou. Napriek tomu sú detskí ľaváci vystavení mnohým nedorozumeniam a zmätočným situáciám. Chybu robia rodičia, ktorí intuitívne podávajú malému ľavákovi veci do pravej ruky alebo ukazujú, ako správne robiť nejakú praktickú činnosť pravou rukou. Ľaváci, ktorí sledujú rodičov a kamarátov, ako robia veci pravou rukou, sa ich často pokúšajú napodobniť, aj keď to pre nich nie je prirodzené.

Ľavoruké dieťa a škola

S ďalšími ťažkosťami sa deti – ľaváci – stretávajú pri nástupe do školy. Učiť sa písať prvé písmenká atramentom je pre nich náročné a takmer vždy skončí s machuľou v zošite a zašpinením rúk. Problémy majú aj pri rysovaní, kedy nevidia na čísla a kvôli tomu sú často ich úlohy nepresné, prerušované alebo kostrbaté. Ľavákom sa v škole podobne nedarí ani v kreatívnych predmetoch, napríklad pri strihaní nožnicami prispôsobenými pre pravákov či strúhaním ceruziek. Celková nešikovnosť pri manipulácii so školskými pomôckami a zaostávanie za spolužiakmi môžu mať negatívny dosah na psychiku dieťaťa. Nepomáhajú ani rodičia, ktorí majú problém nacvičovať s malými ľavákom písanie, pretože ľaváci majú iný úchop a sklon ruky než praváci.

Ako uľahčiť malým ľavákom školské povinnosti

Keď dieťa začína svoju povinnú školskú dochádzku, malo by už byť jednoznačné, či je ľavák alebo pravák, pretože jeho nerozhodnosť by mu mohla spôsobiť nemalé problémy pri písaní prvých písmeniek, rysovaní, napĺňaní kreatívnych úloh a celkovej manipulácii so školskými pomôckami.

Dieťa treba uistiť, že byť ľavákom je úplne normálne, že niektorí píšu viac pravou rukou a iní ľavou. Dôležitá je trpezlivosť, aby sa necítilo pod tlakom. Aby bol pobyt v škole pre ľaváka príjemný, mal by sedieť v lavici vždy vľavo, aby mal dostatok priestoru na písanie, a mal by pracovať so školskými pomôckami určenými pre ľavákov.

V súčasnosti existuje celé portfólio produktov pre ľavákov, ktoré nájdete aj v klasických papiernictvách – od ceruziek, pier, farbičiek až po strúhadlá, pravítka a nožničky.

Široký výber školských pomôcok pre ľavákov ponúka značka STABILO. Pre tých najmenších je to napríklad trojhranná grafitová ceruzka EASYgraph vo variante špeciálne pre ľavákov a farbičky EASYcolors, ktoré vďaka trojhrannému dizajnu a priehlbniam vedú k správnemu úchopu. Školákov ľavákov poteší ergonomický roller STABILO EASYoriginal, na ktorom palec a ukazovák jednoducho zapadnú do ergonomicky vytvarovaných priehlbní z nekĺzavého materiálu. Každý prst nasmerujú na jeho miesto a zaistia správne držanie. Gulička na konci hrotu rolleru ľahko kĺže po papieri a špeciálny atrament sa nerozmazáva, takže zaistí plynulé a čisté písanie bez kŕčovitého držania pera, „škrabania“ alebo šmúh.

Novinka na trhu, ergonomicky tvarované školské plniace pero, bolo vyvinuté špeciálne pre deti, ktorí sa učia písať, a školákov, ktorí sa chcú v písaní ľahko zdokonaliť. STABILO EASYbirdy je prvé pero na trhu, ktoré rešpektuje individuálny úchop – odborní predajcovia pomôžu nastaviť hrot v jednom z troch rôznych uhlov a pero optimálne prispôsobia úchopu dieťaťa. Výrazne sa tak uľahčí vznik a zafixovanie vlastného rukopisu.

Známi ľaváci:

Politici: Julius Caesar, Johanka z Arku, Ludvík XVI., Mahátmá Gándhí, Benjamin Franklin, Princ Charles, Winston Churchill, Fidel Castro.

Spisovatelia a filozofi: Herbert George Wells, Friedrich Nietzsche, Lewis Carroll, Johann Wolfgang von Goethe, Hans Christian Andersen, Franz Kafka.

Priemyselníci a obchodníci: Henry Ford, David Rockefeller, John D. Rockefeller, Bill Gates.

Skladatelia: Johann Sebastian Bach, Niccolo Paganini, Robert Schumann, Sergej Prokofjev, Sergej Rachmaninov, Maurice Ravel.

Športovci: John McEnroe, Martina Navrátilová, Pelé, Monica Selešová, Diego Maradona, Michel Platini, Mike Tyson, Jimmy Connors, Rafael Nadal.

Hudobníci: Paul McCartney, Phil Collins, Kurt Cobain, Jimi Hendrix, George Michael, Sting.

Maliari a sochári: Leonardo da Vinci, Albrecht Dürer, Peter Paul Rubens, Paul Klee, Henri de Toulouse-Lautrec.

Herci a režiséri: Bruce Willis, Whoopi Goldberg, Tom Cruise, Robert de Niro, Gary Oldman, Brad Pitt, Robert Redford, Keanu Reeves, Sylvester Stallone, Demi Moore, Sarah Jessica Parker, Steve McQueen, Nicole Kidman, Jim Carrey, Milla Jovovich, Charlie Chaplin, James Cameron.