RefugeduGoûter – moderná útulňa na vrchole Mont Blancu

0
1309

RefugeduGoûterbolov čase realizácie najvyššie položeným staveniskom v Európe. Vybudovanie futuristickej budovy si vyžadovalo nielen 150 ton dreva, ale aj maximálny výkon staviteľov a vysokú kvalitu použitých stavebných materiálov.

Na okraji vrchu AiguilleduGoûter sa už mnoho desaťročí zastavuje približne štvrtina z 30 000 horolezcov, ktorí putujú na Mont Blanc. Stará horská chata z roku 1962 prestala v priebehu času zvládať nápor veľkého množstva turistov. Z tohto dôvodu boli architekt HervéDessimoz a stavebný inžinier Thomas Büchi, špecialista na prácu s drevom a drevostavby, poverení úlohou postaviť novú útulňu RefugeduGoûter.

Na prívod denného svetla a na zabezpečenie prirodzeného vetrania navrhol Hervé Dessimo z 55 strešných okien.

Energetický náskok horskej chaty budúcnosti

Iba polovica oválnej, štvorposchodovej, ľahkej drevenej konštrukcie má základ na pevnom podklade. Druhá polovica spočíva na oceľových podporných nosníkoch. Preto budova vyzerá trochu nestabilne. RefugeduGoûter je takmer úplne energeticky sebestačná vďaka solárnej energii a vodnej energii, ktorú získava z roztopeného snehu a ľadu.

V novopostavenej útulni RefugeduGoûter môže počas jednej noci prespať až 120 hostí. Okrem toho sa do chaty zmestí aj 60 návštevníkov, ktorí sa tu zastavia len cez deň. Chata bola oficiálne otvorená na jar v roku 2013.

zdroj foto: VELUX