Vajce ako umenie – od dizajnu k architektúre I

EGG - design and architecture

0
3211

Veľkonočné vajcia sa údajne začali objavovať v 13. storočí, zatiaľ čo vajcia v architektúre sa objavili podstatne neskôr. Pripravili sme si pre Vás výber niekoľkých zajímavých kúskov v architektúre i umení, ktoré boli inšpirované práve tvarom vajíčka.

Kraslice trochu inak – alebo mini vŕtačka vs. vajce !
by FRANC GROM

eggsculp5-1024x680

Nádherné kraslice od slovinského umelca menom Franc Grom. Použitím elektrického vŕtacieho nástroja už vytvoril stovky úžasných vajec. Tieto krehké vajíčka sú poprepichované 2000 až 3500 tisíckami otvorov. Vďaka nasvetleniu získava celá prezentácia iný rozmer. Nie je to úžasné? Avšak cena jedného umeleckého skvostu začína na cene 500 eur. Viac na www.obviousmag.org.

OVALIA EGG chair – škandinávsky dizajn kresla
by HENRIK THOR – LARSEN EGG_men_in_black

OVALIA bola vystavená prvýkrát na škandinávskom veľtrhu nábytku v roku 1968, kde zožala okamžitý úspech. Po tomto kresle bol obrovský dopyt po celom svete až do roku 1978. Začiatkom 21. storočia sa ľahko upravená verzia dostáva opať do centra pozornosti. Vedomí si je toho aj Hollywood a kreslo sa použilo aj vo filmoch Men in Black I&II.

Škrupina kresla je vytvorená zo skleneného vlákna a lakovaného bieleho polyesteru, vnútro a vankúše sú z vlny a nylony, noha z lešteného hliníku je odnímateľná. Viac na www.ovalia.com.

LOMME BED – futuristická posteľ 
by Möbel Thöny, Agnieszka Bernacka, Günther Thöny, Andreas Batliner

bed-equipped-modern-interior-massage-therapy-1

LOMME (Light Over Matter Mind Evolution) – sa zameriava na dôležitosť kvality spánku a prostredia , v ktorom trávime tretinu nášho života. Poslaním tvorcov bolo vytvoriť relaxačné, ochranné a prirodzené miesto pre obnovenie energetickej hladiny na prichádzajúci deň. Výsledkom dvojročného výskumu spánkových návykov je vytvorené prostredie zamerané na posilnenie všetkých zmyslov – miesto pre omladenie, meditáciu a predovšetkým spánok. Cena tejto exkluzívnej postele? Cca 40 000,- eur. Viac na www.bouf.com.

… ďaľšie dizajnové kúsky nájdete v tejto galérií…