Hustá polievka zo zelenej šošovice

0
2790

Poznáte zelenú šošovicu? Je to ďalšia z radu zdravých strukovín. Šošovica vo všeobecnosti je bohatá na vlákninu, ktorá podporuje peristaltiku čriev. Je vysoko energetická, výživná a má málo tukov. Je bohatá na kyselinu listovú a železo. Práve pre tieto pozitívne vlastnosti by sme ju mali častejšie konzumovať.
Ak chcete urobiť niečo pre svoje zdravie uvarte si túto skvelú, výživnú polievku. 🙂

Budeme potrebovať:

2 PL olivového oleja
1 cibuľa
4 strúčiky cesnaku (2 nadrobno nakrájané a 2 pretlačené)
1 ČL korenia Základná bylinná zmes s korením od Sonnentoru (ak nemáte stačí sladká paprika mletá)
1 PL kukuričnej múky
3,5 l zeleninového vývaru alebo vody
1/2 hrnčeka zelenej šošovice
4 stredné zemiaky
3 menšie mrkvy
1 veľký petržlen
1 konzerva lúpaných krájaných paradajok
čerstvá/mrazená/sušená petržlenová vňať
čerstvá/mrazená/sušená zelerová vňať
1 PL majoránky
soľ
mleté čierne korenie

Postup:

Do hrnca si nalejeme olivový olej, cibuľu si nadrobno nakrájame a restujeme ju do sklovita. Následne pridáme 2 strúčiky nadrobno nakrájaného cesnaku a hneď ako nám začne rozvoniavať pridáme 1 ČL bylinnej zmesi (prípadne papriky) a krátko restujeme. Keď nám začne korenie voňať zasypeme cibuľu a cesnak kukuričnou múkou a opekáme ju asi 3 minúty. Ak sa nám múka lepí na dno hrnca pridáme olivový olej. Následne pridáme vývar (prípadne vodu). Prikryjeme a počkáme kým nám nezačne vrieť. Medzitým si očistíme a nadrobno nakrájame zemiaky, mrkvu a petržlen.
Keď nám vývar začne vrieť pridáme prepláchnutú šošovicu, mrkvu a petržlen a varíme cca 20 minút alebo kým šošovica nie je uvarená do polomäkka. Keď je šošovica čiastočne uvarená pridáme zemiaky, paradajky a polievku osolíme a okoreníme. Nakoniec pridáme nadrobno nakrájanú petržlenovú a zelerovú vňať a varíme do zmäknutia zemiakov.
Keď je všetko uvarené, pridáme 2 strúčiky pretlačeného cesnaku a majoránku a ihneď odstavíme.